Pagina de start a forumului www.siphd.ro www.siphd.ro
Sindicatul Învãþãmânt Preuniversitar Judeþul Hunedoara

FAQ FAQ     Căutare Căutare     Membri Membri     Grupuri Grupuri     Înregistrare Înregistrare  
  Profil Profil     Mesaje private Mesaje private     Autentificare Autentificare  

Chiar vrei sa fii in continuare membru in sindicat?

Crează un subiect nou   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.siphd.ro -> Chestionare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Chiar vrei sa fii in continuare membru in sindicat?
DA
72%
 72%  [ 8 ]
NU
9%
 9%  [ 1 ]
NU CRED
0%
 0%  [ 0 ]
hm, trebuie sa ma gandesc daca mai are rost
18%
 18%  [ 2 ]
Voturi totale : 11

Autor Mesaj
CandideArouet
Vizitator activ

Data înscrierii: 04/Feb/2011

MesajTrimis: Mar Oct 18, 2011 4:38 pm    Titlul subiectului: Chiar vrei sa fii in continuare membru in sindicat? Răspunde cu citat (quote)

Chiar vrei sa fii in continuare membru in sindicat (adica sa dai 1 % din brut luna de luna)?
De ce?

profudebio
Vizitator activ

Data înscrierii: 02/Iun/2010

MesajTrimis: Mar Oct 18, 2011 6:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

DA, DA, CATEGORIC DA! Este singura noastra speranta, sa stam impreuna in aceste conditii de vijelie! Nu ma intereseaza catusi de putin cine conduce sindicatul, atata vreme cat o face competent si cu tragere de inima! Dar iesirea din sindicat consider ca poate fi extrem de periculoasa pentru cel care o face, deoarece ramane singur in fata toanelor si hachitelor patro(ilor)atului...
CandideArouet
Vizitator activ

MesajTrimis: Mar Oct 18, 2011 7:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Suna foarte bine, inteleg, intodeauna greutatile sunt mai usor de suportat impreuna. Dar care sunt posibilitatile de a lupta si nu ma refer la cele cu totul simbolice cum ar fi greva.
Si eu cred in sindicat dar ma tem ca azi in Romania nici macar sindicatul nu mai poate face nimic atata timp cat o lege se poate schimba de azi pe maine, orice acord poate fi incalcat fara repercursiuni si chiar sentintele judecatoresti nu sunt respectate de autoritatile statului.
Si atunci care e rostul? Ce urmari sa obtinem? Alte sentinte? Alte acorduri?

CandideArouet
Vizitator activ

MesajTrimis: Mar Oct 18, 2011 7:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citat:
iesirea din sindicat consider ca poate fi extrem de periculoasa pentru cel care o face, deoarece ramane singur in fata toanelor si hachitelor patro(ilor)atului...

Sunt destui colegi care nu sunt membri de sindicat si care au aceleasi drepturi ca si membrii. Nu par sa sufere Very Happy Chiar unul dintre ei este foarte convingator in demonstrarea lipsei de speranta iar acest chestionar e rezultatul sugestiei dansului de a iesi din sindicat care ma uluit pe moment dar m-a facut insa sa ma intreb daca nu are dreptate. Mi-e greu sa gasesc contraargumente

rusu paul
Presedinte SIP

Data înscrierii: 15/Mar/2007
Locație: Hunedoara

MesajTrimis: Mie Oct 19, 2011 7:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Raspunsul la intrebarea dvs. este "evident da".
Fiind in functia de lider de mai multi ani stiu ce am reusit sa realizam impreuna, ca sindicat. Singuri ar fi fost mult mai greu, iar in unele cazuri imposibil.
Pe de alta parte, este la fel de evident ca in prezent traversam o perioada mai grea. S-a intamplat la fel in perioada '97-'98. Aveam si atunci o lege noua pentru a carei aplicare corecta ne-am luptat aproape 10 ani.
Acum ce putem face? Cedam? Desfiintam sindicatul pentru ca in ultimul an am inregistrat mai multe esecuri? Nu. Experienta ne arata ca sigura sansa este sa continuam si impreuna avem sanse mai mari sa reusim.
In privinta nemembrilor aveti partial dreptate. Nu prea au suferit pentru ca nu sunt membri de sindicat, au "stat la cotitura" si de multe ori au beneficiat de ceea ce s-a obtinut prin lupta sindicalistilor. Solutia: o atitudine mai transanta din partea colectivului din care fac parte.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
rusu paul
Presedinte SIP

MesajTrimis: Mie Oct 19, 2011 7:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In privinta chestionarului, ati formulat o intrebare de opinie cu raspunsuri in evantai inchis, dar cu erori in constructie.

Primul cuvant din intrebare (chiar) sugereaza un raspuns negativ. Comentariul "adica sa dai 1% din brut ..." induce si el o opinie negativa.

In privinta raspunsurilor era corect sa introduceti un raspuns neutru, iar deasupra si dedesubtul lui un numar egal de raspunsuri pozitive si negative.
Exemplu:
da
nu ma pot pronunta
nu

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
CandideArouet
Vizitator activ

MesajTrimis: Mie Oct 19, 2011 9:43 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Evident nu este un chestionar "profesional". Nu este nici locul si nici intentia mea. Este doar un mijloc de comunicare. Este ca si cum in cancelarie i-as intreba pe colegi daca ei cred ca are rost sa mai plateasca 1% din brut. Intrebarea evident poarta amprenta subiectivismului si e normal sa fie asa. Chestia asta imi aduce aminte totusi de chestionarele trimise de sindicat pentru a vedea ce solutie vor membrii: greva sau alte actiuni. S-au facut atunci presiuni pentru greva ceea ce nu era normal deoarece intentia era sa se vada ce vor membrii si nu liderii. N-am inteles niciodata rolul acelor sondaje atata timp cat decizia de a face greva se luase la nivelul liderilor de sindicat.
DIA STOICA
Vizitator activ

Data înscrierii: 31/Mai/2007
Locație: Petrila,HD ,RO

MesajTrimis: Joi Oct 20, 2011 4:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Acest chestionar nu-si are locul pe forumul sindicatului . Spun asta pentru ca stiu destul de multe despre munca si dedicatia cu care se muncaste in aceasta organizatie. Daca timpurile ne sunt nefavorabile si nu numai in viata sindicalã , asta nu înseamnã sã agitãm pe cei ce acceseazã acest forum . E democratie , da , putem sa actionam asa cum dorim , sa ne spunem parerile, da , faceti-o dar cu mai putina tentã de afront faþã de o organizaþie care prin actiune , da ,prin actiune si profesionalism , a sprijinit pe toti care au apelat la ea . Unii care au avut mai mult sprijin au avut cele mai multe comentarii chiar. Veniti cu sugestii constructive daca spuneti ca sunteti sustinatorul acestui sindicat.
CandideArouet
Vizitator activ

MesajTrimis: Vin Oct 21, 2011 7:24 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu nu am contestat meritele de pana acum ale sindicatului care sunt evidente si pentru care de altfel am platit luna de luna. Insist pe faptul ca am platit deoarece unii au impresia ca activitatea sindicatului este o favoare care ni se face: nu e asa - este o activitate pentru care membrii platesc. Meritul liderilor de sindicat nu este mai presus decat al oricarui profesor care isi desfasoara activitatea cu seriozitate fiind platiti pentru munca facuta.
Intrebarea mea este daca de acum inainte mai are rost sa platesc deoarece mi-e greu sa vad ce sorti de izbanda mai are lupta sindicala. Eu credeam ca macar pe calea justitiei mai putem lupta chiar daca in Romania si asta e degeaba. Ma agatam de ideea ca putem apela la instantele europene dar am inteles de pe acest forum (de la av.F.R.) ca nici asta nu mai e o solutie.
Nu vad care ar fi mijlocele de a obtine ceva asa ca ma intreb daca mai are rost sa platesc.
Nu agit pe nimeni. Eu insumi am primit sugestia de a demisiona din sindicat chiar aici pe forum. Asta nu a deranjat pe nimeni?
Aici nu e vorba de democratie ci de o organizatie pe care o platesc sa lupte pentru mine si platind am dreptul sa imi dau cu parerea sau sa cer informatii despre activitatea ei.

DIA STOICA
Vizitator activ

MesajTrimis: Sâm Oct 22, 2011 8:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ªi totuºi ... veniti cu solutii constructive . Aveti si acest drept ca membru de sindicat .
DIA STOICA
Vizitator activ

MesajTrimis: Sâm Oct 22, 2011 8:49 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

A ... si sugestia cu plata alcuiva sa lupte pentru drepturile dv. este foarte buna !
CandideArouet
Vizitator activ

MesajTrimis: Sâm Oct 22, 2011 9:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu e o sugestie ci o afirmatie. Liderul de sindicat ii reprezinta pe fiecare din membrii adica "lupta" pentru ei. Si e platit pentru asta.
De unde mentalitatea asta ca a fi platit pentru o activitate e ceva injositor? Nu e o usoara ipocrizie? Mereu am fost mirat de afirmatia celor care neaga importanta platii in invatamant. Vocatie, activitate nobila - orice numai sa nu recunoastem ca o facem, nu in ultimul rand, pentru bani.
Pana nu demult liderii erau aparati de lege impotriva abuzurilor sefilor si de aceea era normal ca ei sa lupte atunci cand membrilor le era teama ca pot pati ceva daca isi cer anumite drepturi.
Din pacate acum cred ca nu prea mai e asa sau cel putin drepturile liderilor de sindicat s-au imputinat.

rusu paul
Presedinte SIP

MesajTrimis: Mar Oct 25, 2011 7:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Chetionarul nu trebuie sa fie "profesionist", dar trebuie sa existe o anumita echidistanta, sa nu induca spre un raspuns sugerat. In acest fel, ce informatii ne mai poate oferi?

Chestionarele / referendumurile efectuate pe linie sindicala au avut si au in continuare scopul de a testa starea de spirit a membrilor, de a ajuta la luarea unei decizii si mai ales de dovada solicitata de lege.

Reiau si ideea din celalalt topic: nu este suficienta doar plata unei cotizatii, este nevoie si de un alt tip de implicare.

Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.siphd.ro -> Chestionare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum