Pagina de start a forumului www.siphd.ro www.siphd.ro
Sindicatul Învățământ Preuniversitar Județul Hunedoara

FAQ FAQ     Căutare Căutare     Membri Membri     Grupuri Grupuri     Înregistrare Înregistrare  
  Profil Profil     Mesaje private Mesaje private     Autentificare Autentificare  

Legitimatii sindicat

Crează un subiect nou   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.siphd.ro -> Recomandări
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
anca30
Vizitator activ

Data înscrierii: 15/Dec/2008

MesajTrimis: Joi Oct 15, 2009 10:12 pm    Titlul subiectului: Legitimatii sindicat Răspunde cu citat (quote)

Propun ca si in cadrul SIP Hunedoara sa se ofere membrilor de sindicat legitimatii nominale, eventual tip card. Daca tot platim acele cotizatii lunare, macar sa stim ca apartinem si noi acestei organizatii. Si, in plus, asa se va putea tine mai usor si evidenta membrilor. Legitimatiile pot fi folosite, de exemplu, si pentru liberul acces la diversele facilitati oferite la sediul judetean al sindicatului si, de ce nu, la obtinerea acelor bilete de odihna si tratament oferite tot prin sindicat. Ce spuneti de aceasta sugestie?
DIA STOICA
Vizitator activ

Data înscrierii: 31/Mai/2007
Locație: Petrila,HD ,RO

MesajTrimis: Vin Oct 16, 2009 2:46 pm    Titlul subiectului: legitimatii Răspunde cu citat (quote)

Legitimatiile nu sunt o idee rea cu toate că la sediul județean exista liberul acces la toate facilitățile oferite de acesta iar biletele de tratament și odihna au altă formă de solicitare și anume cererea și alte documente pe care le puteți găsi pe site . Cu toate astea și eu mă uit câteodată cu ,,nostalgie,, la vechea mea legitimație de sindicalist cu stampile de cotizarție lunară din anul 1983.
rusu paul
Presedinte SIP

Data înscrierii: 15/Mar/2007
Locație: Hunedoara

MesajTrimis: Dum Oct 18, 2009 4:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Este o propunere interesanta. Am mai incercat acest lucru insa nu avem suficient personal pentru o evidenta stricta: recensamant nominal anual, eliberare / retragere de carduri etc. Ne mai gandim.

In prezent pastram o evidenta numerica si nominala a membrilor prin serviciile contabilitate. Cotizatia de membru se retine pe statul de plata.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
anca30
Vizitator activ

MesajTrimis: Mar Oct 20, 2009 7:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Avand in vedere ca pentru fiecare lant mai mare de farmacii, de ex., se ofera carduri, nu vad de ce nu am putea face asta si la sindicat. Cred ca listele nominale se pot intocmi in scoli, de catre liderii de acolo, care au o evidenta mai buna a membrilor lor. Nu vad sa fie vreo problema majora. Ma gandeam la aceasta posibilitate, deoarece, astfel, se poate tine o evidenta mai buna inclusiv in cazul listelor pentru greve de ex. Stim asa foarte bine, dupa numarul de pe legitimatie, cine a semnat si cine nu. Sau pentru alte actiuni sindicale ( procese etc.). Sunt doar niste exemple. Mi se pare o chestie mai personalizata decat niste simple liste cu membrii. Stiu ca banii se retin direct din salariu, nu neaparat de asta vorbeam. Insa, in epoca informatizarii, aceste carduri ar putea tine locul unor hartii de care mai ai nevoie pentru diverse lucruri.
rusu paul
Presedinte SIP

MesajTrimis: Vin Oct 23, 2009 4:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

V-as ruga sa detaliati putin propunerea.
La ce v-ati gandit, cum s-ar realiza evidenta?
Citat:
se poate tine o evidenta mai buna inclusiv in cazul listelor pentru greve de ex. Stim asa foarte bine, dupa numarul de pe legitimatie, cine a semnat si cine nu. Sau pentru alte actiuni sindicale ( procese etc.).

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
anca30
Vizitator activ

MesajTrimis: Lun Oct 26, 2009 8:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ma gandeam ca la nivelul SIP HD s-ar putea alcatui o baza de date cu membri inscrisi ai fiecarei scoli din judet. E adevarat ca este ceva de lucru, insa se poate face in timp, poate cateva luni. Ati avea acces si mai usor la aceasta baza de date pe baza numarului de pe legitimatie, astfel fiecarui membru de sindicat corespunzandu-i cate un numar al legitimatiei. In momentul in care, sa zicem, se cauta baza de date a Lupeniului sau a Petrosaniului se stie ca in aceste zone se gasesc legitimatii de la nr. X la Y. Cam asa ceva. Era o idee, poate mai vin altii si cu alte propuneri referitoare la folosirea unor legitimatii de sindicat.
rusu paul
Presedinte SIP

MesajTrimis: Mie Noi 04, 2009 7:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

O baza de date cu toti angajatii din unitatile de invatamant ar trebui sa existe la nivelull ISJ. Ea poate fi modificata foarte usor prin introducerea unui camp nou in care sa fie evidentiati membrii si nemembrii.
Din pacate se lucreaza greu cu institutia mentionata. A realiza noi aceasta baza de date ar fi un efort prea mare raportat la personalul de care dispunem si ... altii sunt platiti sa fac acest lucru.
In privinta cardurilor de membru am mai incercat.
Chiar la inceputul acestui an am purtat o discutie asemanatoare cu consiliul de conducere al sindicatului. Apoi au aparut alte probleme ...

rusu paul
Presedinte SIP

MesajTrimis: Mar Iul 09, 2013 8:13 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In prezent s-a finalizat baza de date cu membrii de sindicat ai SIP Hunedoara. Ea poate fi vizualizata de pe site, accesand meniul "Membri de sindicat".
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului www.siphd.ro -> Recomandări Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum